Az, hogy mennyi hitelt adnak egy házra vagy telekre általában elég egységes a bankoknál és egyéb pénzintézeteknél, bár vannak eltérések és attól függően, hogy mi a fontosabb, ki lehet választani a megfelelőt.
A legtöbb banknak van az interneten olyan segítsége amivel ki lehet számolni, hogy mennyi pénzt tud valaki kölcsön kérni, illetve hogy annak mennyi a heti (kétheti, havi) törlesztése. Itt egy példa az ANZ nevű nagy banktól: ANZ
A nagy általánosság az, hogy általában a heti bruttó fizetés 40-50%-ánál nem lehet több a heti törlesztés, ez is csak akkor, ha nincs más kölcsön vagy hitelkártya, amit még fizetni kell. Minél több az egyéb kiadás annál kevesebbet adnak. Szóval a családi bevétel és a kiadások meghatározzák, hogy maximum mennyi pénzt kaphat valaki, de ez nem azt jelenti, hogy ezt meg is kapja, mert attól is függ, hogy mennyit adnak, hogy mit akar az illető venni. Általában az a feltétel, hogy az ingatlan árának 20%-át kifizesse a kölcsönkérő és a 80%-ot megadja a bank. Ettől lehet eltérni és többet is (egészen 95%-ig) felvenni kölcsönbe, de akkor kell a kölcsönre biztosítást kötni, ami extra pénz, de hozzá szokták csapni a kölcsön összegéhez, ezzel is növelve a törlesztési részleteket.
Az is fontos, hogy a bank szerint is érjen annyit az ingatlan, mint ami árban a vevő-eladó megállapodott. Ehhez a bank alkalmaz egy becsüst és ha az azt mondja, hogy az a ház pl. nem ér annyit, amennyit fizetni akarsz érte, akkor nem adnak rá pénzt. A bank levesz mindenféle díjakra, pl. a becsüst is neked kell fizetni, meg van egy csomó más költség is az ilyen ingatlan adás-vételnél, amit jó beszámítani.
A legnagyobb ausztrál bank egy nagyon jó élő statisztikát tart fenn, ami a neten ingyenesen hozzáférhető. Még a régi ausztráloknak, a helyzetet jól ismerőknek is tartogat némi meglepetést. Ez a kiinduló oldala. A Property Value Guide-ra kell kattintani. Ennyit ér a házad.
Egészen profik ezt az adatbázist használják. Fizetős, de vannak ingyenesen elérhető adatok is rajta. RPDATA
Érdemesebb előbb ingatlant venni, mint egy drágább autót, mert az autó csak veszít az évek alatt az értékéből, míg az ingatlan pont fordítva. Azonkívül ha már van egy kölcsönöd, amit fizetsz (pl. az autóra) sokkal nehezebb egy újabb kölcsönt felvenni az ingatlanra.
forrás: bertok.com |