Tib írta Brisbane-ből 2006-ban:
Otthon még úgy képzeltem a tengert, hogy majd megyünk, úszunk, búvárszemüvegelünk. Na ez itt a legtöbb helyen nem olyan tenger. Ez itt óceán. Ha nyugodt, akkor méteres a hullám, ha nem, akkor több méteres. A vízben tartózkodás itt nem áll másból legtöbbször, "csak" a hullámok élvezetéből. Csináltam én már víz alatt dupla hátraszaltót csukamozdulattal is. Veronikát meg úgy leszorította az egyik hullám az aljára, hogy bekékült a combja. Akkor én és még három figura volt a viz alatt, kapálózás, hánykolódás, majd előbukkanás. A szerencse, hogy a víz tobbé-kevésbé egyszerre mozgat mindenkit, így kicsi az esélye, hogy mondjuk nekisodorjon durván egy kisgyereknek. Persze ha hullám, akkor szörf, aki meg vidéki, annak bodyboard, a hasalós verzió. Egész jól kezelem, már meg tudom mondani a partról, jo-e a hullám. Általában a sekély part a jó, mert ott hosszan és egyenletesen hoz, ahol mélyből jön hirtelen partra, ott pörget, dob, ráz és még ki tudja mit nem. Általában csak ott fürdünk, ahol az életmentők ott vannak, jó vigyázni. A kezdetben macerásnak tartottam a homokos partot, belefeküdni, aztán röszög, aztán a szemedbe, szádba megy, de már megszoktam. Kialakult a technika, a sorrend.
Áttekintő térképek a tengerfelszín hőmérsékletéről itt: Meteorológiai Iroda Az oldalon belül a Daily SST Analyses sorban kell az egyes régiók rövidítéseire kattintani.
Ez pedig egy részletes kimutatás: Surf breaks
Kattints a kívánt névre. Mivel szörfözők állították össze, ezért a szörfözésre alkalmas partszakaszok neveit találod ott, nem a nagyvárosokét. A nagyvárosok közelében kinéztem egy-egy jellemző partszakaszt:
- Brisbane - QLD - Surfers Paradise_1
- Sydney - NSW - Bondi Beach
- Melbourne - Vic - Quarantine
- Hobart - Tasmania - Seven Mile Beach
- Adelaide - SA - Aldinga Beach
- Perth - WA - Main Beach
- Auckland - NZ - Maori Bay
forrás: bertok.com |