Az oktatás Ausztráliában
Ausztrália magas színvonalú képzési rendszere rugalmas és egyben kihívásokkal teli. Nemzetközi viszonylatban az ausztrál oktatás előkelő pozíciót foglal el. Az iskolák növelik a diákok tudását és magabiztosságát, egyetemi végzőseik tagjai a világ vezető kutató, innovációs és problémamegoldó csoportjainak, a szakképzés és a műszaki oktatási ágak kompetencia-vezéreltek és alkalmazkodnak az ipari és azaz munkaerő-piaci igényekhez. Nemzetközi oktatásban és a nyelvtanítás terén Ausztrália vezető szerepet tölt be.
Az iskolák a diákok igényeihez igazodnak
Az egyes állami és területi kormányok az állami iskolák elsődleges támogatói. Ezenkívül kiegészítő támogatást is nyújtanak nem állami iskoláknak. Az ausztrál szövetségi kormány a nem-állami iskolák elsődleges támogatója, míg kiegészítő támogatást is ad az állami iskoláknak.
Az ausztrál, állami, területi és nem-állami iskolai hatóságok közös felelőssége az iskoláztatás nemzeti prioritásait meghatározni, a tanárok szaktudását, státuszát, az oktatás minőségét támogatni, Ausztrália szerte elősegíteni az oktatási tevékenységek következetességét és összehangolását, valamint ezen célok elérése érdekében kialakítani a megfelelő stratégiát.
Az iskolák széles skálája –állami, nem állami, városi és vidéki- lehetőséget teremt a szülőknek és diákoknak, hogy az igényeiknek legjobban megfelelő iskolát válasszák. Minden ausztrál számára adott a tanulás lehetősége, továbbá a kormány méltányossági és elsőbbségi programjai segítik a hátrányos szociális helyzetben lévőket, a vidéken vagy elszigetelt helyen és fogyatékkal élőket, a nem angol anyanyelvű családi háttérrel rendelkezőket és az őslakos ausztrálokat.
Az oktatás Ausztráliában 13 éven át tart. Az iskolai előkészítő nem kötelező, de általában elvégzik a diákok, így a gyerekek körülbelül 5 éves korukban kezdik a tanulást. Az általános iskola 6-7 évig tart, míg a középiskola 5-6 évig. A tanulás 15-16 éves korig kötelező.
Az oktatás fejleszti a készségeket és az önbizalmat
Az ausztrál iskolákban a tanítás interaktív jellegű. A diákokat arra buzdítják a tanárok, hogy aktívan vegyenek részt az óra menetében, fejlesszék készségeiket és magabiztosságukat. A tanárok szakmai tudása kiemelkedő, egyetemi végzettséggel rendelkeznek. A tananyag az elmélet, gyakorlat, a pedagógia, és a fegyelem, illetve a tartalom elsajátításának egyvelege. Az ausztrál tanárok rendszeresen részt vesznek továbbképzéseken, hogy tudásukat tovább mélyítsék.
A tanított tantárgyak széles köre biztos alapot ad a továbbtanuláshoz. A nyolc kulcsfontosságú tanulási terület a következő: angol, matematika, társadalmi és környezeti ismeretek, tudományok, művészetek, idegen nyelvek, technológia, személyes fejlődés, egészség és testnevelés.
Az ausztrál diákok bebizonyították tudásuk magas színvonalát azáltal, hogy kiemelkedő eredményeket érnek el különböző nemzetközi benchmarking tanulmányokban, például az OECD Pisa programban (Programme for International Student Assessment 2000 and 2003) és a TIMMS-ben (Trends in International Mathematics and Science Study).
Az ausztrál oktatási rendszer segít a diákoknak elsajátítani az alapvető készségeket, értékeket, tudást és megértést, amelyek szükségesek az életen át tartó tanuláshoz, a munkaerő piacon való elhelyezkedéshez és a társadalomba való beilleszkedéshez.
A továbbtanulás rugalmas és kihívásokkal teli
Két fajta továbbtanulásról beszélhetünk Ausztráliában: felsőfokú oktatási programokról, melyeket az egyetemek vagy más felsőoktatási intézmények szerveznek; és szakképzésről, melyet a különböző iparágak és intézmények kínálnak. A rugalmasságnak nagy jelentőséget tulajdonítanak és a diák különböző képzési formák közül választhat, beleértve a távoktatást, az online képzést és az egyéni tanulást.
A munkaerő magasan képzett: minden ötödik ausztrálnak van egyetemi vagy felsőoktatási diplomája, minden negyedik lakosnak van szakmai, műszaki képzettsége vagy gyakorlati tudása.
Az ausztrál egyetemek sarokkövei a rugalmasság és a minőség. A negyven egyetem és több mint száz felsőoktatási intézmény egyetemi és posztgraduális szinten kínál kurzusokat, kutatásra és ösztöndíjakra ad lehetőséget, szakmai tanácsokkal és megjegyzésekkel látják el a hallgatókat és a nemzet intellektuális életét színesítik. 2004-ben a 20 milliós lakosságból több mint 700 000 ausztrál tanult egyetemen. 2005-ben az ausztrál kormány 7,5 milliárd ausztrál dollárt fordított a felsőoktatásra.
Mindegyik felsőoktatási intézménynek önálló küldetése és céljai vannak, ehhez igazodik a tanítás módszertana és a kutatás, a diákok összetétele és az oktatási programok skálája, tartalma. Szoros az együttműködés a helyi közösségekkel és kulcsszerepet játszanak a világ társadalmaival kialakítandó kapcsolatok terén. Az ausztrál felsőoktatási szektor kozmopolita, több mint 280 000 nemzetközi diák tanul Ausztráliában.
Az ausztrál szakképzést és műszaki képzést bejegyzett oktatási intézmények végzik, beleértve a Műszaki és Továbbképzési Főiskolákat (TAFE), a magániskolákat és a közösségi intézményeket. A szakképzést végző intézmények igazodnak az ipar igényeihez, annak érdekében, hogy a tanulási folyamatban a hangsúlyt a gyakorlati és készségeket fejlesztő tudás kapja.
Ausztrália szakképzési rendszere a munka világába való beilleszkedésre készíti fel a diákokat; a már dolgozóknak pedig fejleszti tudását és készségeit, és kielégíti azt az igényt, hogy kiemelkedő műszaki, szolgáltatási és kereskedelmi tudással rendelkezzenek. E cél elérését segíti az ausztrál kormány oktatási csomagok révén, amelyek az ipar által meghatározott kompetenciákat egyeztetik az értékelési iránymutatásokkal és a képzettséggel.
Az ausztrál oktatási rendszer elősegíti az egész életen át tartó tanulást. Bármilyen korú diák elmélyítheti tudását, vagy szert tehet új készségekre, és a munkaadók is támogathatják ezen törekvéseket rugalmas tanulási megoldásokkal. A távoktatás is fejlett Ausztráliában, a kurzusok elvégezhetőek on-line vagy regionális központokban, esetleg levelező tagozaton.
A kiváló minőség fenntartása és fokozása
Az oktatás és továbbképzés minőségi ellenőrzésében Ausztrália az élen jár. A kormány, az ipar és a szakmai testületek együttesen végzik az oktatási rendszer ellenőrzését, hogy megbizonyosodjanak a magas színvonal megtartása és fejlesztése felől.
Az ausztrál felsőoktatási rendszer minőségbiztosítása az ausztrál kormány, az államok és területek kormányai és az ausztrál felsőoktatási szektor partnerségén alapul. Ennek a partnerségnek részét képezik a nemzetileg egységes előírások és elvárások a képesítések elismerését és akkreditációját illetően, illetve a külső monitoring és a független minőség audit elvégzése terén is.
Az Ausztrál Egyetemek Minőségi Ügynöksége (AUQA) független, nonprofit szervezet, amely auditál és jelentést ír az ausztrál felsőoktatás minőségéről. Az AUQA vizsgálata esetenként kiterjed az ausztrál egyetemek külföldi kirendeltségeire és offshore partner intézményeire is. A szakképzési rendszerben az Ausztrál Minőségi Oktatási Keretprogram felsorolja azokat a nemzeti elvárásokat, amelyeket az oktatási intézményeknek teljesítenie kell a regisztráció és audit során, illetve a kurzusok akkreditálásakor.
Az Ausztrál Minőségi Oktatási Keretprogram egy egységes, nemzeti rendszer, amely következetes, de egyben rugalmas is, és kiterjed az összes nemzetileg elismert képzettséget biztosító oktatásra és továbbképzésre. A Keretprogram:
- elősegíti a rugalmas tanulási megoldásokat, támogatva a diákokat abban, hogy a tanulmányaik egyik szintjéről eljussanak a következőre, és abban, hogy az előzetes tanulmányaikat is elismerjék
- segít a diákoknak megtervezni pályájuk előrehaladását, függetlenül korukra vagy lakóhelyükre
- összeköti a tanfolyamokat és a megszerezhető képzettséget
- egyszerűsíti a diplomák nemzetközi összehasonlítását és elismerését
- meghatározza és lehetővé teszi az egységes nemzeti elvárásokat és összehasonlítja a különböző helyeken elvégzett tanulmányok értékét
Az Ausztráliában tanuló nemzetközi diákoknak és szüleiknek nyújtott szolgáltatások színvonalában és a pénzügyi juttatások tekintetében Ausztrália vezető helyet foglal el. A 2000. évi Nemzetközi Diákok Részére Nyújtott Oktatási Szolgáltatások Törvény rendelkezik az intézmények kötelezettségeiről, miszerint az oktatás színvonalában, a szolgáltatásokban és a létesítmények tekintetében egységes nemzeti színvonalat kell elérniük. Az egységes színvonal elérése érdekében, minden olyan oktatási vagy továbbképzési intézménynek, amelybe nemzetközi diákok jelentkeznek, beiratkoznak és ahol tanulnak, regisztrálnia kell magát a Nemzetközösségi Adatbázisába, mely a nemzetközi diákok oktatását ellátó intézményeket tömöríti. A törvény tandíjra vonatkozó és pénzügyi biztosítékot is nyújt a külföldi diákok számára, különböző mechanizmusok révén.
A Transznacionális Minőségi Stratégia (TQS) a külföldön elvégzett ausztrál oktatás minőségét védi és segíti elő. Az Ausztrál Minőségi Keretprogram egyszerűsíti a nemzetközi összehasonlítást és a képzettségek elismerését, biztosítva a megfelelő értékelést. Számos intézmény ezen kívül külön programokkal is segíti a nemzetközi diákokat, ilyen például az Alapozó Tanulmányok és a Tanulj Külföldön! elnevezésű program, vagy az angol nyelvi kurzusok.
Több mint 400 000 diák a világ 200 országából
Ausztrália világviszonylatban az élen áll a nemzetközi diákoknak nyújtott oktatás terén. Évente több mint 400 000 diák vesz részt az ausztrál oktatásban, a világ 200 országából. Ausztráliában és külföldön is folytathatnak a diákok ausztrál tanulmányokat.
Jelentős számú diák érkezik Ausztráliába Kínából, Hong Kongból, Szingapúrból, Malajziából, Indonéziából, Dél Koreából, Japánból, Thaiföldről, Indiából és Taiwanról. A diákok számára vonzó az ausztrál oktatás által kínált értékes és hasznos tudás elsajátítása, a tapasztalatszerzés és a végzettség. Ausztrália biztonságos és barátságos hely, társadalma kifinomult és technológiailag fejlett, oktatása pedig híres kiváló minőségéről és megbízhatóságáról. Ezenkívül számos ausztrál intézmény külföldön is végez oktatási tevékenységet, és sikerült innovatív partnerségeket kialakítania, hogy a diákok anyaországában is nyújthasson szolgáltatásokat.
Ausztrália kulturális és nyelvi értelemben is színes ország: húsz millió lakosa közül minden negyedik külföldön született. Az ausztrál tanárok és oktatók nagy tapasztalattal rendelkeznek a külföldi diákokkal való kommunikáció terén. A világ minden pontjáról érkeznek diákok Ausztráliába, hogy angolul tanuljanak, melynek segítségével továbbtanulhatnak, dolgozhatnak vagy utazhatnak. Az ausztrál nyelviskolák minden szinten oktatnak diákokat angolul. Az angol nyelvet oktató főiskolák számos kurzust indítanak, beleérve az intenzív tanfolyamokat külföldi diákok számára (ELICOS). Az oktatás magas színvonalú, és a diákvízummal rendelkező tanulók számára nyújtott kurzusokat szigorú szabályzás köti az oktatás minőségének megőrzése céljából.
Fejlődő kulturális kapcsolatok az oktatás segítségével
Az ausztrál és más nemzetközi intézmények közötti oktatási csereprogramok elősegítik egymás kultúrájának megértését, és szorosabbá fűzik a kétoldalú kapcsolatokat. Az ausztrál egyetemek fejlett nemzetközi kapcsolatokkal rendelkeznek, főként Ázsiában és a csendes-óceáni térségben. Az ausztrál oktatói gárda nemzetközi összetételű, és jelentős számú diák választja az ausztrál oktatási rendszert minden évben. Hasonlóképpen nő azoknak az ausztrál diákoknak és oktatóknak a száma, akik külföldön tanulnak, vagy dolgoznak csereprogramok keretében.
Az Ausztrál Nemzetközi Oktatási Szervezet (AEI) az Oktatási, Tudományos és Képzési Minisztérium nemzetközi osztálya. Az AEI 22 nemzetközi irodát működtet, amelyek az ausztrál oktatással kapcsolatos információkat terjesztik. Az AEI a különböző kormányokkal együttműködve, kölcsönösen hasznos oktatási partnerségeket épít ki, tájékoztatja a nemzetközi oktatási közösséget Ausztrália oktatási, képzési, tudományos és innovációs erősségeiről, és öregbíti Ausztrália hírnevét, mint magas színvonalú nemzetközi oktatási szolgáltatásokat nyújtó ország.
Az Endeavour program keretében az ausztrál kormány nemzetközi ösztöndíjakat biztosít kiemelkedő, külföldi diákok részére, hogy Ausztráliában tanulhassanak, vagy kutassanak. Az Endeavour program ausztrál oktatóknak is lehetővé teszi, hogy külföldön kutathassanak. Ugyancsak az Endeavour program alatt, a University Mobility in Asia and the Pacific és az Australian Cheung Kong Student Exchange programok keretében, az ausztrál kormány csereprogramokra nyújt lehetőséget. Az Overseas Study Higher Education Loan program pedig egyetemistáknak ad anyagi segítséget külföldi tanulmányaikhoz.
Az ausztrál úgynevezett „professional development” vízum lehetővé teszi, hogy a szakemberek, menedzserek és kormány alkalmazottak igényeinek megfelelő képzéseket is nyújthassanak a különböző szervezetek. A képzési programok célja, hogy a külföldi résztvevő szakmai és vezetői képességeit tökéletesítse és a külföldi munkaadók igényeinek megfeleljen.
forrás: hungary.embassy.gov.au |