Mire figyeljek oda gyalogos közlekedés közben Ausztráliában?
A legfontosabb tudnivaló, hogy Ausztráliában baloldali vezetés van (mint Angliában), tehát mielőtt lelépnél az úttestre, először JOBBRA kell nézzél, utána balra. A városokban minden zebránál van jelzőgomb, amit ha megnyomsz, gyorsabban kelhetsz ár. Az autósok nagyon udvariasak, ha látják, hogy csak közelítesz a gyalogos átkelőhöz, már lelassítanak, és átengednek.
Milyen a tömegközlekedés a nagyvárosokban?
Sokban hasonlít ahhoz, amit te is ismersz, de vannak különbségek. Van busz, helyi érdekű vonat, Melbourne-ben és Adelaide-ben pedig villamos is. Trolibusz nincs, viszont a Sydney-ben és Brisbane-ben a városi közlekedés szerves részét alkotják a folyón, öbölben járó kompok, hajók. A városokat tömegközlekedési zónákra osztják fel, általában a belvárosból kiinduló koncentrikus sávokban. Minél több zónán utazol át, annál drágább jegyet, bérletet kell vegyél.
Mennyibe kerül egy bérlet/menetjegy?
A diákok általában 25-50 dollárt költenek hetente tömegközlekedésre. Ez sokban függ attól, hogy melyik zónában laksz, ahhoz képest hol van az iskolád és a munkahelyed. Ha olyan az órarended, hogy nem kell minden nap iskolába menjél, lehet, hogy jobban megéri gyűjtőjegyet venni.
Mire figyeljek oda a buszon?
A buszok csak akkor húzódnak le a buszmegállóba, ha kulturáltan intesz nekik. A buszra csak az első ajtón szabad felszállni, ahol érvényesíteni kell a bérletedet, jegyedet, vagy venni egyet a vezetőtől. Leszállni a hátsó ajtónál szokás. Először a hátsó üléseket illik elfoglalni, és az időseknek, kisgyerekes anyukáknak add át a helyed, ahogy itthon tanultad. A leszállási szándékodat az ablak mentén körbefutó zsineg meghúzásával jelzed. Köszönj a vezetőnek, amikor fel- és leszállsz, nagyon kedvesek, segítőkészek.
Mire figyeljek oda a vonaton?
A mozgólépcsőn a baloldalra álljál, ne jobbra (ezt sokkal komolyabban veszik, mint nálunk a metró aluljárókban). Csak úgy tudsz bemenni illetve kijönni a vonat állomásról, ha érvényesíted a jegyed, bérleted a "sorompóknál", ahol ellenőrök is állnak. A vonatok nagyon modernek, tiszták, lehet forgatni az üléseket, kétszintes szerelvények is közlekednek. Az állomások nevét bemondják és ki is írják.
Lehet bliccelni?
Nem érdemes. Amikor már dolgozol, nem fog soknak tűnni a bérletre költött pénz, és nyugodtabban utazol. A buszon a vezető előtt kell érvényesíteni a jegyet, a vonaton az állomásra beengedő "sorompón" szintén csak érvényes jeggyel tudsz bemenni és kijutni. Egyenruhás ellenőrök járnak a buszokon, villamosokon, nem veszik be a "most érkeztem, nem beszélek angolul" dumát. A büntetés elég borsos, nem éri meg kockáztatni.
Sokat kell utaznom az iskolámba/ a munkahelyemre?
Ezt ügyesen kell megszervezni. Az iskolák 95%-a a belvárosban található, tehát oda naponta be kell járjál. Viszont a belvárosban nem nagyon laknak az emberek, az albérleted valószínűleg valamelyik kijjebb (de nem túl messze) lévő kertvárosi negyedben lesz. Ideális esetben a munkahelyed vagy az iskoládhoz vagy a szállásodhoz lesz nagyon közel. Általában 30-60 percet utaznak be és ugyanennyit ki a diákok naponta, ami a hatalmas távolságokat figyelembe véve nem is számít soknak Ausztráliában.
Mire figyeljek oda az autós közlekedés során?
A legfontosabb, hogy Ausztráliában baloldali vezetés van, ezért bizonyos KRESZ szabályok (elsőbbség adás, körforgalom stb) is fordítva vannak. Az autókban a vezetőoldal a jobb oldalon van, fordítva van a sebességváltó helye is. (sokan ezért vesznek/bérelnek automata sebességváltós autót). A sebességkorlátozást (50 km/óra lakott területen belül), a biztonsági öv bekötését és a parkolási szabályok betartását erőteljesen megkövetelik és ellenőrzik Ausztráliában.
Mekkora az alkohol-határ?
Ausztráliában ittas vezetésnek minősül, ha a véredben 0.05 g/100ml felett az alkohol tartalom. Ez a mennyiség megfelel kb. 1 pohár (2,85 dl) sör, vagy fél pohár (1 dl) bor, illetve egy pohárka (0.3 dl) tömény szeszesitalban lévő alkohol mennyiségének. De a legbiztosabb, ha te is betartod a mindenhol látható ausztrál poszterek tanácsát: don't drink and drive!
Mennyibe kerül a benzin átlagosan?
Átlagosan 1,03-1,3 ausztál dollárba kerül 1 liter benzin az ausztrál benzinkutaknál. A különböző társaságok árai között természetesen van eltérés, és egyes ausztrál államokban olcsóbb a benzin, mint máshol. A szupermarketek szórólapjain gyakran vannak kedvezményes benzin vásárlásra feljogosító kuponok, vagy pl. olyan akciók, hogy ha éjszaka tankolsz, akkor olcsóbb a benzin. A benzint literben mérik Ausztráliában.
forrás: ozico.hu |