Az ausztrál nép óvja különleges természeti értékeit.
Ez tükröződik a kormányprogramjában is.
A globális légköri felmelegedésnek jelentős hatása van Ausztrália természeti környezetére, településeire, iparára, az ország infrastruktúrájára és gazdaságára. Az éghajlati változásoknak társadalmi és gazdasági hatásai is lehetnek, közvetve befolyásolva a turizmust, mezőgazdaságot, az infrastrukturális igényeket és más emberi tevékenységet.
Ausztrália tudatában van a globális felmelegedés, valamint az egyre növekvő ózonlyuk adta feladatnak, és határozott lépéseket tesz az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának és azok hatásának csökkentésére mind az energiaipar, a közlekedés, a környezetgazdálkodás és az erdőgazdálkodás területén.
A természeti környezetre leselkedő veszélyeket kivizsgálják, a természet értékeit védik, és helyreállítják a károkat. A környezetvédelmi programok finanszírozására és a nemzeti örökség védelmére létrehozták a Natural Heritage Trust alapítványt.
Az alapítvány célja, az üvegházhatást előidéző gázok kibocsátásának visszaszorítása, a növényfelület csökke-nésének megállítása, a földterületek rehabilitációja, míg egy másik nemzeti program az ausztrál embereket a termelodo hulladékmennyiség minimalizálására, az anyagok újrahasznosítására bátorítja
Az ausztrál nemzeti parkoknak is egyik fő feladatuk az ősi, Gondwanai kontinens idejéből fennmaradt növények védelme. Ezeket a területeket mára az Egyesült Nemzetek Szervezete a Világörökség részeként tartja nyilván.
Ausztráliában 145 védett tengeri övezet van, amelyek összterülete 38 millió hektár.
A Nagy-korallzátony 2 000 km hosszan, 35 millió hektárnyi területen terül el a kontinens észak-keleti partszakasza mentén. A korallzátony a Fraser-szigettől északra, egészen a York-foki-félsziget csücskéig húzódik. Számtalan élőlénynek nyújt otthont.
Míg a cetek egyik különleges fajtájának (Megaptera novaeangliae) fő szaporodási helye, addig egyes veszélyeztetett fajoknak, mint a tengeri tehénnek (Dugong dugon), illetve a zöld és a cserepes teknősöknek (Caretta caretta) táplálkozási helyet biztosít.
A Kakadu Nemzeti Park az északi részen, Darwintól 120 kilométerre keletre, 2 millió hektárnyi területen terül el. Amellett, hogy ez a természetvédelmi terület változatos élővilággal rendelkezik, a gazdag természeti erőforrásoknak köszönhetően már legalább 25 ezer évvel, de valószínuleg már 60 ezer évvel ezelőtt is emberek által lakott terület volt.
Nemcsak páratlan természeti értékeiért, hanem korai idők kulturális lelőhelyeiért is a világörökség részeként tartják számon.
Az Uluru-Kata Tjuta Nemzeti Park 132 566 hektáron terül el Ausztrália szívében. A park területe mai napig az őslakos Anangu törzs tulajdonát képezi. Számos nevezetes geológiai képződmény található itt, melyek legismertebbike, törzsi nevén az Uluru és a Kata Tjuta sziklái. Angol nevén az Ayers Rock, maga a szikla 342 méter magas, kerülete pedig 9,4 km.
Uluru egyben a világ legnagyobb monolitja, az aboriginal kultúrában számos hiedelem fűződik nevéhez. Uluru és környéke évezredek óta az ott élő bennszülött népek kultikus, kulturális és kereskedelmi központja.
forrás: studytime.hu
|